П'ятиденний авторський семінар Ш. О. Амонашвілі
«Гуманно-особистісний підхід до дітей у освітньому процесі»
8–12 листопада 2010 року в м. Хмельницькому в приміщенні Хмельницької обласної філармонії (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 7) відбудеться п'ятиденний авторський семінар (40 годин) академіка Російської Академії освіти, іноземного члена Національної Академії педагогічних наук України, почесного професора Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова (Україна), почесного доктора Софійського Університету ім. Святого Климента Охридського (Болгарія) та багатьох педагогічних університетів Росії, Казахстану, Дагестану, керівника Міжнародного Центру Гуманної Педагогіки, професора, доктора психологічних наук, Ш. О. Амонашвілі«Гуманно-особистісний підхід до дітей у освітньому процесі».
Семінар Ш. О. Амонашвілі спрямований на допомогу вчителю в його важкій благородній праці. Автор ділиться власним багаторічним досвідом роботи з дітьми, батьками, розкриває глибокі поняття гуманної педагогіки, висвітлює сучасні проблеми виховання та способи їх розв'язання, заохочує та власним прикладом надихає вчителів, вихователів і батьків.
У семінарі візьме участь Валерія Гівіївна Ніорадзе, доктор педагогічних наук, професор, академік Російської Академії освіти, і проведе майстер-клас із розвитку писемно-мовленневої діяльності.
Під час роботи семінару можна буде придбати книги Ш. О. Амонашвілі.
Учасники, які пройдуть повний курс семінару, взявши участь у всіх п'яти днях його роботи, наприкінці семінару отримають іменний Сертифікат за підписом Ш. О. Амонашвілі.
На семінар запрошуютьсявчителі, вихователі, психологи, методисти шкіл і дошкільних закладів, керівники навчальних закладів, викладачі вищих навчальних закладів, студенти педагогічних і психологічних факультетів, батьки, представники громадських організацій.
Умови участі в семінарі:
Реєстрація учасників семінару та видача запрошень відбудеться 8 листопада 2010 року в фойє Хмельницької обласної філармонії з 8-00 до 11-00.
Час роботи семінару– з 9-00 до 17-00.
Оргвнесок:за п'ять днів – 90 гривень (для студентів – 50 гривень), за один день – 30гривень (для студентів – 20гривень).
Оргвнесок можна сплатити при реєстрації або внести на рахунок Подільського культурно-просвітительського Центру ім. М. К. Реріха: р/р 26003300101783, Укрсоцбанк, МФО 315018, код 23565087.
Проїзд, проживання та харчуванняучасників семінару здійснюється за рахунок учасників.
Заявки на участь у роботі семінару (форма додається) подавати до 3 листопада 2010 року на roerich@ic.km.ua, або за адресою: 29013, м. Хмельницький, вул. Подільська, 25, Подільський культурно-просвітительський Центр ім. М. К. Реріха.
ПРОГРАМА
авторського семінару Ш. О. Амонашвілі
«Гуманно-особистісний підхід
до дітей у освітньому процесі»
День перший. 8 листопада (понеділок) «Наша душа небесного походження»
1. Трохи про себе: звідки я родом.
2. Дитина: Явище. Місія. Енергія.
3. Природа в дитині.
4. Шкодити дитині…!?
5. Урок перший: імпровізація авторитаризму на уроках.
6. Школа. Виховання. Освіта.
|
|
День четвертий. 11 листопада (четвер) «Міць і пізнання»
1. Урок п'ятий: імпровізація «Учитель біля дошки».
2. Універсали і зміст освітніх курсів.
3. Виникнення мови. Мовне виховання.
4. Вирощування пізнавального читання.
5. Вирощування писемно-мовленневої діяльності.
6. Розвиток математичної уяви.
7. Усвідомлення краси.
Висновки.
Завдання учасникам Семінару.
Відповіді на запитання. Обговорення.
|
|
|
|
День другий. 9 листопада (вівторок) «Ми всі родом із дитинства»
1. Розвиток: привітання труднощам!
2. Зони і закони горизонтів.
3. Середовище і вік.
4. Функції мови. Добромовлення.
5. Дитинство – процес духовного дорослішання.
6. Вільна неволя.
7. Урок другий із учнями.
|
|
День п'ятий. 12 листопада (п'ятниця) «Браття мої, не всі будьте вчителями»
1. Уроки духовного життя. Виховання думки.
2. Трактат «Школа Життя» – як за ним працювати?
3. «Я посадив, Аполлос поливав…».
4. Якої слави нам уникнути?
5. Авторитет справжній та уявний.
6. Учитель у Житті дітей.
SUMMASUMMARUM.
Відповіді на запитання. Обговорення.
|
|
|
|
День третій. 10 листопада (середа) «Але він же живе!»
1. Про основну трагедію виховання.
2. Про глибинне виховання.
3. Принципи Гуманної Педагогіки.
4. Спілкування – Серце педагогічного процесу.
5. Урок третій із учнями.
6. Два рівні життя дітей. Урок – акумулятор Життя дітей.
7. Змістовна оцінювальна діяльність.
8. Урок четвертий: імпровізація батьківських зборів.
Висновки.
Завдання учасникам Семінару.
Відповіді на запитання. Обговорення.
|
|
|
Гуманна Педагогіка на Хмельниччині
З 8 до 12 листопада 2010 року в місті Хмельницькому відбудеться значна для освітнього простору нашого міста і області подія. Вже втретє за останні вісім років до нас завітає і проведе п'ятиденний авторський семінар «Основи гуманно-особистісного підходу до дітей у освітньому процесі» Шалва Олександрович Амонашвілі. Організаторами цього семінару виступили: Міністерство освіти і науки України, Хмельницька обласна рада, Хмельницька обласна державна адміністрація, Хмельницька міська рада, Хмельницький національний університет, Хмельницький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія, Всеукраїнська культурно-освітня асоціація Гуманної Педагогіки, Хмельницький обласний центр Гуманної Педагогіки, Подільський культурно-просвітительський Центр ім. М. К. Реріха, Подільське молодіжне культурне об'єднання «У майбутнє через Культуру».
Ш. О. Амонашвілі є педагогом зі світовим ім'ям, педагогом-класиком сучасності, здійснює величезну наукову й культурно-освітню діяльність, за що неодноразово відзначений науковими та почесними званнями: доктор психологічних наук, професор, академік Російської Академії освіти, іноземний член Національної Академії педагогічних наук України, почесний професор Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова (м. Київ), почесний доктор Софійського Університету ім. Святого Климента Охридського (м. Софія, Болгарія) та багатьох педагогічних університетів Росії, Казахстану, Дагестану, засновник і керівник Міжнародного Центру гуманної педагогіки, голова Видавничого Дому Шалви Амонашвілі, організатор щорічних Міжнародних Педагогічних Читань, керівник Лабораторії гуманної педагогіки Московського міського педагогічного університету (м. Москва), науковий керівник низки експериментальних шкіл і понад 200 організованих ним у різних країнах лабораторій гуманної педагогіки, автор великої кількості книг, перекладених на багато мов світу: «Педагогічна симфонія», «Роздуми про гуманну педагогіку», «Школа життя», «Посмішко моя, де ти?», «Чи не прожити нам життя героями духу?», «Без Серця що зрозуміємо?», «Поспішайте, діти, будемо вчитися літати!», «Істина школи», «У Чаші дитини сяє зародок зерна Культури», «Сповідь батька синові», «Щоб дарувати дитині іскорку знань, Учителю треба увібрати море Світла», «Віра і Любов», «Світло в темряві», «Лицар Гуманної Педагогіки», «Як любити дітей» та інших. Йому першому присвоєне почесне звання та медаль «Найкращий учитель Росії». Запропонована ним система гуманно-особистісного підходу до дітей у освітньому процесі «Школа Життя» рекомендована Міністерством освіти Російської Федерації до застосування в освітній практиці шкіл Росії.
З 2000 року Ш. О. Амонашвілі проводить свої авторські семінари на теренах Росії, Прибалтики, України та інших держав. В Україні його семінари вже відбулися в Києві, Харкові, Донецьку, Дніпропетровську, Сімферополі, Севастополі, Бєлгород-Дністровську, Чернівцях, Рівному, Тернополі, Вінниці та інших містах, в деяких неодноразово.
Нагадаємо, що в м. Хмельницькому перший авторський семінар Ш. О. Амонашвілі відбувся 25–29 квітня 2002 року в Палаці дитячої та юнацької творчості та Хмельницькому міському будинку культури і зібрав близько 500 учасників, другий – 23-28 січня 2007 року в приміщенні Хмельницького обласного музично-драматичного театру і зібрав уже понад 800 учасників.
Ці семінари стали важливими історичними подіями для міста Хмельницького і Хмельницької області, дали змогу їх учасникам відчути тепло і радість педагогічної любові та атмосфери гуманізму, посприяли активному розвитку ідей гуманної педагогіки на Хмельниччині. Зазначимо основні віхи.
30 квітня 2002 р. з ініціативи Ш. О. Амонашвілі в місті Хмельницькому при Подільському культурно-просвітительському Центрі ім. М. К. Реріха створено Лабораторію Гуманної Педагогіки. Зусиллями її співробітників перекладено українською мовою та видано серію книг Ш. О. Амонашвілі: «Школа Життя» (2002), «Посмішко моя, де ти?» (2007), «Без Серця що зрозуміємо?» (2006), «Істина Школи» (2007), «Сповідь батька синові» (2009), а також книгу «Фізика мовою Серця. Додаток до курсу фізики середньої школи для духовно-морального виховання» (2008), написану вчителькою фізики з міста Рига (Латвія).
23 січня 2007 року в місті Хмельницькому відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція «Педагогіка та психологія в контексті гуманізації освіти», у якій взяли участь понад 700 учасників, більшість яких склали педагоги та психологи закладів освіти міста Хмельницького та всіх районів Хмельницької області, а також представники системи освіти з інших міст України: Києва, Одеси, Дніпропетровська, Бердянська, Чернівців, Полтави, Алчевська, Севастополя, а також Російської Федерації – Москви. До початку конференції було видано збірник наукових праць, поданих учасниками конференції. На відкритті цього Всеукраїнського наукового заходу виступили з вітальними словами та взяли участь у пленарному засіданні: голова Хмельницької обласної адміністрації, заступник голови Хмельницької обласної ради, голова Хмельницького міськвиконкому, начальники управлінь освіти та культури міста та області, ректори вузів міста Хмельницького.
Хмельницька обласна телерадіокомпанія «Поділля-Центр» створила найсприятливіші умови для того, щоб 23-28 січня 2007 року жителі та гості міста Хмельницького і Хмельницької області мали можливість зустрічатися з педагогічною мудрістю Ш. О. Амонашвілі у прямому ефірі обласного телебачення.
З 2008 року на Хмельниччині успішно працює Хмельницький обласний центр Гуманної Педагогіки, головою якого є великий ентузіаст гуманної педагогіки, директор Головчинецької школи-інтернату для дітей-сиріт і детей, позбавлених батьківської опіки, Лицар Гуманної Педагогіки Сергій Володимирович Вознюк.
У 2010 році в Хмельницькому національному університеті наказом ректора Миколи Єгоровича Скиби створено Центр інноваційної педагогіки та психології, науковим керівником якого є Ш. О. Амонашвілі, а директором призначено доцента кафедри практичної психології та педагогіки, кандидата психологічних наук, Лицаря Гуманної Педагогіки Станіслава Леонідовича Крука, який також очолює Всеукраїнську громадську організацію «Всеукраїнська культурно-освітня асоціація Гуманної Педагогіки». За короткий час існування цього Центру його співробітники вже встигли видати книгу Ш. О. Амонашвілі «Поспішайте, діти, будемо вчитися літати», перекладену українською мовою в Аргентині нашою співвітчизницею та щирою прихильницею гуманної педагогіки, психотерапевтом і кандидатом медичних наук Роксоланою Гнатюк, а також книгу російською мовою «Выращивание письменно-речевой деятельности: Уроки Валерии Ниорадзе», в якій подано навчально-методичні матеріали для вчителів 1-4 класів, розроблені на засадах гуманно-особистісного підходу академіком Російської Академії освіти, професором, доктором педагогічних наук Валерією Гівієвною Ніорадзе.
У 2002-2010 роках на Хмельниччині проведено велику кількість міських, районних, обласних і регіональних семінарів, читань, конференцій з гуманної педагогіки. В одній із загальноосвітніх шкіл міста Кам'янець-Подільського вже багато років успішно працює експериментальний майданчик на засадах гуманно-особистісного підходу до дітей у освітньому процесі.
Організатори семінару щиро вірять, що і третій авторський семінар Ш. О. Амонашвілі в місті Хмельницькому дасть можливість усім, хто прагне до виховання благородної людини, відчути радість любові й гуманізму людських стосунків на педагогічній ниві, стане ще однією важливою подією в житті Хмельничан і гостей міста й області, принесе новий імпульс розвитку гуманної педагогіки на Хмельниччині.
В. К. Гаврилькевич,
старший викладач кафедри практичної психології та педагогіки
Хмельницького національного університету.