укр | рус
Про Центр Сім`я Реріхів Еволюційні діяння Реріхів Сонячна академія Гуманна педагогіка Наукова діяльність В майбутнє через культуру Контакти Видавнича діяльність



Фотогалерея ПКПЦ
Всього фотографій: 1395


  Головна
Про Центр

Подільський культурно-просвітительский Центр імені М. К. Реріха здійснює культурно-просвітницьку діяльність, базуючись на концепції Культури, сформульованій М. К. Реріхом. Ця діяльність почалась у 1986 році. Ініціатором її став співробітник Хмельницького радіотехнічного заводу Станіслав Леонідович Крук. Він познайомився з творчою спадщиною сім'і Реріхів під час перебування на батьківщині Реріхів у Ленінграді. Повернувшись до Хмельницького, звернувся до керівництва Хмельницького радіотехнічного заводу, в Управління культури Хмельницької області та в Управління культури міста Хмельницького, де знайшов підтримку ідей Реріхів про збереження культурних цінностей та розвитку культури як основи процвітання суспільства.

 

Першими ентузіастами були всього лише декілька осіб, які почали активно вивчати творчу спадщину Реріхів, О. П. Блаватської, Г. С. Сковороди, Свамі Вівекананди, Річарда Баха, К. Е. Ціолковського та інших філософів-космістів. Це устремління до знань та культурного розвитку пробудило потребу широкої громадської культурно-просвітницької діяльності. Народилася думка про створення в місті Хмельницькому відповідної громадської організації, в основу діяльності якої були би покладені ідеї Реріхів.

У 1989 році С. Л. Крук зустрівся зі Святославом Миколайовичем Реріхом підчас його приїзду з Індії в Москву та виступу в Будинку Художеств. С. М. Реріх підтримав думку С. Л. Крук про створення в Хмельницькому громадської культурно-просвітницької організації. Таким чином, з благословіння С. М. Реріха 3 квітня 1990 року рішенням Хмельницької обласної ради було затверджено створення Хмельницького товариства «Реріх».

У цей час у приміщенні лялькового театру вже проводилися лекції про сім'ю Реріхів, про Пакт Реріха, про сенс життя та інші філософські теми, які збирали аудиторію зацікавлених людей. Займалися захистом культурної спадщини регіону (зокрема, надавали допомогу в реставрації та археологічних розкопках Меджибізької фортеці). Почали збирати колекцію книг культурно-духовної тематики для громадської бібліотеки. Для її створення директор Хмельницького радіотехнічного заводу Б. Кулігін надав кімнату в гуртожитку на вул. Тернопільській, 15. Люди, які цікавились творчою спадщиною Реріхів, організовувалися в групи для вивчення Вчення Живої Етики.

У 1992 році кервник Хмельницького товариства «Реріх» С. Л. Крук та його соратники зустрілися в Москві з довіреною особою С. М. Реріха, директором Міжнародного Центру-Музею імені М. К. Реріха Людмилою Василівною Шапошниковою. Ця зустріч стала знаменною подією для організації та її подальшого розвитку. Л. В. Шапошникова звернула їх увагу на те, що розвиток і культурно-просвітницька діяльність організації повинні бути засновані на професіоналізмі співробітників. У громадській кульутрно-просвітницькій організації повинні працювати професіонали. Якщо їх немає, то треба ними ставати. Завдяки цій зустрічі, вісім співробітників Хмельницького товариства «Реріх» поступили до вищого навчального закладу для отримання відповідної освіти. В наступні роки три співробітника захистили кандидатські дисертації, і ще четверо працюють над дисертаціями.

Поступово діяльність Хмельницького товариства «Реріх» розширювалася. Для її здійснення потрібне було більш просторе приміщення. Мер міста Михайло Чекман запропонував С. Л. Круку відремонтувати та взяти в аренду приміщення на другому поверсі магазину «Книжковий світ» на вул. Подільській, 25.

Хмельничани добре пам'ятають, як у 1994 році ця частина магазину була зруйнована внаслідок автомобільної аварії, що спричинило загибель трьох людей.

Завдяки самовідданій праці ентузіастів, запропоноване мером приміщення за короткий термін було відновлене та приведене в робочий стан.

У 1995 році Хмельницьке товариство «Реріх» у зв'язку з розширенням сфери діяльності було реорганізоване в Подільський кульутрно-просвітительський Центр імені М. К. Реріха. В його структурі було створено музей-бібліотеку «Світова Культура». Урочисте відкриття відбулося 15 квітня 1995 року за участю мера міста Хмельницького Михайла Чекмана та широкої громадськості.

До цієї події за розпорядженням Л. В. Шапошникової Міжнародний Центр-Музей ім. М. К. Реріха передав до Хмельницького для новоствореного громадського музею 18 книг із своїх фондів, ксерокопії 6 документів, що належали сім'ї Реріхів. Ці реліквії стали потужним ядром фонду експонатів, представлених у постійно діючій експозиції Музею-бібліотеки «Світова Культура». Вона знайомить відвідувачів із життєвим і творчим щляхом сім'ї Реріхів, О. П. Блаватської, а також із історією створення та діяльністю Міжнародного Центру-Музею ім. М. К. Реріха.

У 1997 році під кервництвом активного співробітника Центру Михайла Євгенійовича Чайковського в місті Хмельницькому був створений громадський музей-бібліотека імені Григорія Савовича Сковороди.

За минулі два десятиліття Центр здійснив масштабну роботу з вивчення багатої творчої спадщини Реріхів. Крім музейної експозиції створені постійна та пересувні виставки репродукцій картин М. К. Реріха та С. М. Реріха.

У бібліотечному фонді зібрано понад 5 тисяч книг, у яких опублікованалітературна та художня спадщина Реріхів, О. П. Блаватської, їх учнів та послідовників. У фондах бібліотеки представлена також велика колекція книг із мистецтва, нових досягнень науки (зокрема, фізики, медицини, психології та педагогіки), різних галузей західної та східної філософії, класичні тексти основних світових релігій та зібрання творів класиків української та зарубіжної художньої літератури.

Завдяки такому підбору літератури, бібліотека Подільського культурно-просвітительського центру імені М. К. Реріха є поки що єдиною в Хмельницькій області, де відвідувачі мають можливість максимально повно ознаомитися з опублікованими працями Реріхів та нашої співвітчизниці О. П. Блавтської, а також із класичними текстами та сучасними дослідженнями зі східної філософії, з працями філософів-космістів та класиків гуманної педагогіки. У цій громадській бібліотеці представлені всі книги зазначеної тематики, що видавалися в СРСР до 1991 року, а також більшість книг, виданих після 1991 року в Росії, білорусії, Україні та деяких інших країнах СНД.

Нові книги про життя та творчість Реріхів, журнали та інша література з різних галузей культури регулярно поповнюють фонди бібліотеки Поільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха.


© Подільский культурно-просвітницький центр імені М.К. Реріха
2010-2024 р. При будь-якому використанні матеріалів і новин сайту та сателітних проектів,
гіперпосилання на roerich-podillya.com обов'язкове.