укр | рус
Про Центр Сім`я Реріхів Еволюційні діяння Реріхів Сонячна академія Гуманна педагогіка Наукова діяльність В майбутнє через культуру Контакти Видавнича діяльність



Фотогалерея ПКПЦ


  Головна » Про Центр
Історія створення та розвитку Подільського культурно-просвітительського Центру імені МК Реріха

Крук С. Л. Історія створення та розвитку Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха / С. Л. Крук // Матеріали ІІІ науково-краєзнавчої конференції «Місто Хмельницький в контексті історії України» / Ред. кол. Баженов Л. В. (голова), Блажевич Ю. І. (співголова), Єсюнін С. М. (співголова, відповід. редактор) та ін.  – Хмельницький, 2001, – 646 с. – С. 437–442.

 

Крук С. Л., м. Хмельницький

 

ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ ТА РОЗВИТКУ
ПОДІЛЬСЬКОГО КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТИТЕЛЬСЬКОГО ЦЕНТРУ
ІМЕНІ М. К. РЕРІХА

 

Ключові слова:Подільський культурно-просвітительський Центр імені М. К. Реріха (ПКПЦ), Хмельницьке товариство «Реріх», культура, культурно-просвітницька діяльність.

 

Передісторія.Подільський культурно-просвітительский Центр імені М. К. Реріха (ПКПЦ) здійснює культурно-просвітницьку діяльність, базуючись на концепції Культури, сформульованій М. К. Реріхом. Ця діяльність почалась у 1986 році. На той час я був співробітником Хмельницького радіотехнічного заводу і, перебуваючи у відрядженні в Ленінграді на батьківщині Реріхів, познайомився з їх творчою спадщиною. Повернувшись до Хмельницького, звернувся до керівництва Хмельницького радіотехнічного заводу, в Управління культури Хмельницької області та в Управління культури міста Хмельницького, де знайшов підтримку ідей Реріхів про збереження культурних цінностей та розвитку культури як основи процвітання суспільства.

Першими ентузіастами були лише декілька осіб, які почали активно вивчати творчу спадщину Реріхів, О. П. Блаватської, Г. С. Сковороди, Свамі Вівекананди, Річарда Баха, К. Е. Ціолковського та інших філософів-космістів. Це устремління до знань та культурного розвитку пробудило потребу в широкій громадській культурно-просвітницькій діяльності. Народилася думка про створення в місті Хмельницькому відповідної громадської організації, в основу діяльності якої були би покладені ідеї Реріхів.

Становлення громадської культурно-просвітницької організації.У 1989 році мені пощастило зустрітися зі Святославом Миколайовичем Реріхом під час його приїзду з Індії до Москви та виступу в Будинку Художників. С. М. Реріх підтримав думку про створення в Хмельницькому громадської культурно-просвітницької організації. Таким чином, з благословення С. М. Реріха 3 квітня 1990 року рішенням Хмельницької обласної ради було затверджено створення Хмельницького товариства «Реріх».

У цей час у приміщенні лялькового театру вже проводилися лекції про сім’ю Реріхів, про Пакт Реріха, про сенс життя та на інші філософські теми, які збирали аудиторію зацікавлених людей. Займалися захистом культурної спадщини регіону (зокрема, надавали допомогу в реставрації та археологічних розкопках Меджибізької фортеці). Почали збирати колекцію книг культурно-духовної тематики для громадської бібліотеки. Для її створення директор Хмельницького радіотехнічного заводу Б. Кулігін надав кімнату в гуртожитку на вулиці Тернопільській, 15. Люди, які цікавились творчою спадщиною Реріхів, організовувалися в групи з вивчення Вчення Живої Етики.

У 1992 році керівник Хмельницького товариства «Реріх» та його соратники зустрілися в Москві з довіреною особою С. М. Реріха, директором Міжнародного Центру-Музею імені М. К. Реріха Людмилою Василівною Шапошниковою. Ця зустріч стала знаменною подією для організації та її подальшого розвитку. Л. В. Шапошникова звернула нашу увагу на те, що розвиток і культурно-просвітницька діяльність організації повинні бути засновані на професіоналізмі співробітників. У громадській культурно-просвітницькій організації повинні працювати професіонали. Якщо професіоналів немає, то треба ними ставати. Завдяки цій зустрічі, вісім співробітників Хмельницького товариства «Реріх» поступили до вищого навчального закладу для отримання відповідної освіти. В наступні роки чотири співробітника захистили кандидатські дисертації.

Новий етап культурно-просвітницької діяльності.Поступово діяльність Хмельницького товариства «Реріх» розширювалася. Для її здійснення потрібне було більш просторе приміщення. Мер міста Михайло Чекман запропонував нам відремонтувати та взяти в оренду приміщення на другому поверсі магазину «Книжковий світ» на вул. Подільській, 25.

Хмельничани добре пам’ятають, як у 1994 році ця частина магазину була зруйнована внаслідок автомобільної аварії, що спричинило загибель трьох людей.

Завдяки самовідданій праці ентузіастів, запропоноване мером приміщення за короткий термін було відновлене та приведене до робочого стану.

У 1995 році Хмельницьке товариство «Реріх» у зв’язку з розширенням сфери діяльності було реорганізоване в Подільський культурно-просвітительський Центр імені М. К. Реріха (ПКПЦ). Як його складову частину було також створено музей-бібліотеку «Світова Культура». Урочисте відкриття відбулося 15 квітня 1995 року за участю мера міста Хмельницького Михайла Чекмана та широкої громадськості.

До цієї події за розпорядженням Л. В. Шапошникової Міжнародний Центр-Музей ім. М. К. Реріха передав із своїх фондів до Хмельницького для новоствореного громадського музею 18 книг і ксерокопії 6 документів, що належали сім’ї Реріхів. Ці реліквії стали потужним ядром фонду експонатів, представлених у постійно діючій експозиції музею-бібліотеки «Світова Культура». Вона знайомить відвідувачів із життєвим і творчим щляхом сім’ї Реріхів, О. П. Блаватської, а також із історією створення та діяльністю Міжнародного Центру-Музею ім. М. К. Реріха.

У 1997 році під керівництвом активного співробітника ПКПЦ Михайла Євгенійовича Чайковського в місті Хмельницькому був створений громадський музей-бібліотека імені Григорія Савовича Сковороди.

За минулі два десятиліття ПКПЦ здійснив масштабну роботу з вивчення та популяризації багатої творчої спадщини Реріхів. Крім музейної експозиції створені постійна та пересувні виставки репродукцій картин М. К. Реріха та С. М. Реріха.

У бібліотечному фонді зібрано понад 5 тисяч книг, у яких опублікована літературна та художня спадщина Реріхів, О. П. Блаватської, їх учнів та послідовників. У фондах бібліотеки представлена також велика колекція книг із мистецтва, нових досягнень науки (зокрема, фізики, медицини, психології та педагогіки), різних галузей західної та східної філософії, класичні тексти основних світових релігій та зібрання творів класиків української та зарубіжної художньої літератури.

Завдяки такому підбору літератури, бібліотека ПКПЦ є поки що єдиною в Хмельницькій області, де відвідувачі мають можливість максимально повно ознайомитися з опублікованими працями Реріхів та нашої співвітчизниці О. П. Блаватської, а також із класичними текстами та сучасними дослідженнями зі східної філософії, з працями філософів-космістів та класиків гуманної педагогіки. У цій громадській бібліотеці представлені всі книги зазначеної тематики, що видавалися в СРСР до 1991 року, а також більшість книг, виданих після 1991 року в Росії, Білорусії, Україні та деяких інших країнах СНД.

Нові книги про життя та творчість Реріхів, журнали та інша література з різних галузей культури регулярно поповнюють фонди бібліотеки ПКПЦ.

Основною метою діяльності ПКПЦє сприяння моральному оновленню суспільства на основі духовної спадщини сім’ї Реріхів, О. П. Блаватської, Г. С. Сковороди, вітчизняних та зарубіжних діячів культури, науки, мистецтва.

З кожним роком ПКПЦ розширює спектр культурно-просвітницької діяльності.

ПКПЦ побудував свою роботу, взявши за зразок діяльність Міжнародного Центру-Музею імені М. К. Реріха, який є неурядовою організацією при ООН. У ПКПЦ створено декілька структурно-функціональних підрозділів:

– культурно-просвітительський відділ, який охоплює музейно-виставкову, бібліотечну, концертну, лекційну роботу;

– науковий відділ, в якому працюють три секції: педагогічна, психологічна, медична, а в 2002 році створено Лабораторію Гуманної Педагогіки;

організаційний відділ;

– відділ захисту культурної спадщини сім’ї Реріхів та культурної спадщини Хмельниччини;

– відділ роботи з молоддю. Він орієнтований на культурно-просвітницьку діяльність в молодіжному середовищі, зокрема, серед студентів.

Така структуризація створила умови для найбільш ефективного практичного застосування творчих сил співробітників. Кожен, хто бажає взяти посильну участь у загальній культурно-просвітницькій діяльності, може обрати той напрям, який найбільш близький йому за його особистісними та професійними інтересами, здібностями і талантами.

За період існування ПКПЦ було проведено дуже багато культурно-просвітницьких заходів: виставок, лекцій, круглих столів, бесід, концертів, літературно-музичних вечорів, творчих зустрічей з науковцями, письменниками, художниками, музикантами, акторами та іншими діячами культури України та країн СНД. Зазначимо лише деякі з них, що стали визначними подіями в історії культури міста Хмельницького.

У 1993, 2000 роках у приміщенні Хмельницького обласного музею сучасного образотворчого мистецтва проведено виставки оригіналів картин М. К. Реріха із серії «Гімалаї», наданих із фондів Міжнародного Центру-Музею ім. М. К. Реріха. А в 2003 році в залі музею-бібліотеки «Світова Культура» проведено виставку оригіналів картин М. К. Реріха та С. М. Реріха.

Проведено ряд регіональних та міжнародних науково-практичних конференцій:

1) Подільська науково-практична конференція «На порозі Нової Епохи», присвячена 120-річчю від дня народження М. К. Реріха і 90-річчю від дня народження С. М. Реріха (1994 р.).

2) Міжнародна науково-практична конференція з педагогіки «Людина майбутнього – ідеали і реалії» (1996 р.).

3) Республіканська науково-практична конференція «Сила народу – в його духовності», присвячена 275-річчю від дня народження українського філософа-гуманіста і просвітителя XVIII ст. Г. С. Сковороди (1997 р.).

4) Міжнародна науково-практична конференція «Духовно-психологічні аспекти медицини майбутнього» (2000 р.).

5) Всеукраїнська науково-практична конференція «Педагогіка та психологія в контексті гуманізації освіти» (2007 р.).

У 2002, 2007 та 2010 роках організовано та проведено три авторські семінари дійсного члена Російської Академії освіти, іноземного члена Національної академії педагогічних наук України, доктора психологічних наук, професора Ш. О. Амонашвілі «Основи гуманно-особистісного підходу до дітей у освітньому процесі».

4 квітня 1998 року спільно з Хмельницьким міськвиконкомом Подільський культурно-просвітительський Центр імені М. К. Реріха здійснив акцію сходження і підняття на найвищу точку України – гору Говерлу – Знамена Миру і прапора міста Хмельницького. Цей захід здійснено в рамках Міжнародного «Маршу на захист культурних цінностей під Знаменом Миру», присвяченого 45-річчю підписання Гаагзької конвенції.

28 листопада 1999 року молодіжна група Центру була реорганізована в Подільське молодіжне культурне об’єднання «У майбутнє через Культуру».

З 1999 до 2010 року під керівництвом Тамари Григорівни Пасічник у Центрі працював камерний ансамбль «Пастораль», а в 2010 році створено камерний ансамбль «Лада».

В 2001 році розпочала свою роботу театральна студія «Живе слово» під керівництвом актора і режисера монотеатру «Голос» С. М. Трояновського.

Створено ряд тематичних пересувних виставок репродукцій картин М. К. Реріха і С. М. Реріха: «Русь свята»,  «Господом твоїм», «Гімалаї», «Пакт Реріха», «Православна культура у творчості М. К. Реріха».

До 160-річчя «Кобзаря» у співпраці з Хмельницьким товариством української мови ім. Т. Г. Шевченка «Просвіта» створено виставку репродукцій картин Т. Г. Шевченка.

Пересувні виставки працювали в бібліотеках, навчальних закладах і лікарнях міст Хмельницького, Кам’янця-Подільського, Вінниці, Літина, в Національній академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького, в Хмельницькій обласній філармонії, в будинку культури міста Дунаївці, у студентській науково-філософській бібліотеці Національного університету «Львівська політехніка» (м. Львів), у охоронній службі «Беркут» міста Хмельницького.

Проведено низку виставок творів образотворчого мистецтва майстрів України, Росії та Естонії, зокрема: Миколи Мазура та Оксани Мазур (м. Хмельницький, Україна), Івана і Сергія Юркових (м. Хмельницький, Україна), Леоніда Шерстенюка (м. Хмельницький, Україна), Володимира Под’япольського (м. Хмельницький, Україна), Олександра Франка (м. Хмельницький, Україна), Саші Путрі та Євгена Путрі (м. Полтава, Україна), Лоли Лонлі (м. Миколаїв, Україна), Олега Висоцького (м. Таллін, Естонія), народних майстрів Петриківського (с. Петриківка, Дніпропетровська область, Україна) та Самчиківського (с. Самчики, Хмельницька область, Україна) розпису, а також художніх фоторобіт Людмили Василівни Шапошникової (м. Москва, Росія) та Антоніни Василівни Снігур (м. Хмельницький, Україна).

Сучасний стан культурно-просвітницької діяльності ПКПЦ.Від самого початку ПКПЦ відкритий до співпраці з органами державної влади, навчальними закладами та іншими державними і громадськими організаціями. Більшість культурно-просвітницьких заходів, проведених за минулі роки, стали результатом саме такої співпраці. Співпраця з іншими організаціями заради культури і тепер є одним із найважливіших принципів культурно-просвітницької діяльності ПКПЦ. Зокрема, укладено договори про співпрацю з Міжнародним Центром Реріхів, Управлінням освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації, Управлінням культури та туризму Хмельницького міськвиконкому, Хмельницьким національним університетом, Миколаївським державним педагогічним університетом.

Співробітники ПКПЦ залучаються до розробки державних програм у сфері освіти, культури, науки. Запрошуються для участі в міських, обласних та всеукраїнських культурних програмах у якості експертів та членів журі. Керівник ПКПЦ є членом рад по культурі та духовності при Хмельницькій обласній державній адміністрації та при Хмельницькому міському виконавчому комітеті.

За активну культурно-просвітницьку діяльність співробітники ПКПЦ неодноразово були відзначені почесними грамотами та подяками установ державної влади міста Хмельницького та Хмельницької області.

На пройденому 20-річному шляху довелося також зазнати гірких утрат. Сьогодні немає з нами наших дорогих співробітників Олени Андріївни Хлудок, Юлії Володимирівни Вільчинської, Петра Пилиповича Корбута, які зробили великий внесок у розвиток культурно-просвітницької діяльності Центру. Вони пішли в інший світ, але назавжди залишилися почесними членами нашої організації. Світла їм пам’ять.

За час існування ПКПЦ з його діяльністю познайомилися тисячі хмельничан та гостей міста, серед них дуже багато молоді – це свідчить про те, що справа, розпочата 20 років тому, необхідна людям, необхідна для майбутнього. Серця молоді відкриті до сприйняття філософської концепції Реріхів, яка формує нове космічне мислення та космічний світогляд.

У часи всіляких криз та соціальних напружень діяльність ПКПЦ була та залишається спрямованою до головних, як писав М. К. Реріх, «священних основ» життя – Миру та Культури.

 

Крук С. Л. История создания и развития Подольского культурно-просветительского Центра имени Н. К. Рериха. В статье изложены воспоминания президента Подольского культурно-просветительского Центра имени Н. К. Рериха (ПКПЦ) об истории создания и развития этой общественной организации, о становлении и постепенном расширении ее культурно-просветительской деятельности. Перечислены основные мероприятия, организованные ПКПЦ, которые стали знаменательными событиями в истории культуры города Хмельницкого. Освещается современное состояние культурно-просветительской деятельности ПКПЦ.

Ключевые слова:Подольский культурно-просветительский Центр имени Н. К. Рериха (ПКПЦ), Хмельницкое общество «Рерих», культура, культурно-просветительская деятельность.

 


© Подільский культурно-просвітницький центр імені М.К. Реріха
2010-2024 р. При будь-якому використанні матеріалів і новин сайту та сателітних проектів,
гіперпосилання на roerich-podillya.com обов'язкове.