Знамено Миру і знак триєдності

Для Знамена Миру М. К. Реріх не випадково обрав символічний знак, відомий народам світу ще з сивої давнини. Це – три близько розташовані кола, що утворюють спрямований вгору трикутник – символ еволюції на тлі вічності, єдність минулого, теперішнього і майбутнього. Три кола символізують також фізичний, психічний і духовний світи, а ще – неподільні складові культури: науку, мистецтво і релігію.

Цей знак можна зустріти на старовинних іконах, на священних предметах монастирів, на стародавній зброї, печатках, монетах… Розгорнемо, наприклад, велетенську епопею «Літопис Русі». Знак, який уособлює високий символ, тримає в правій руці князь Володимир, за життя якого тисячоліття тому відбулося хрещення Русі.

У православному іконописі знаком тріади позначені образи Богородиці та Миколи Чудотворця, Архангела Михаїла та Сергія Радонезького. Цей знак можна побачити на книзі, яку тримає Христос у новгородському «Деісусі» (ХV ст.), на амфорах православних священників митрополитів Петра, Олексія, Іони (XVI ст.). У геніальній «Трійці» Андрія Рубльова ніби невидимо присутній круг, що символізує триєдність Божества.

Піднімаючи погляд до неба, люди позначали знаком тріади найдорожчі священні зображення. «Саме цей символ – символ найдавнішого християнства, підказав мені наш знак, сутність якого і виражена на Знамені, – писав Микола Костянтинович Реріх. – Знамено підняте. І духом і серцем воно не буде опущене. Світлим вогнем серця розквітне Знамено Миру. Світло перемагає пітьму».

Знак триєдності пройшов крізь тисячоліття. В різних релігіях він був ознакою найвищих прагнень. У наші дні під Знаменом Миру, на якому відображений цей високий символічний знак, проходять численні акції, пов’язані з поширенням ідей Пакту Реріха. У 1990 році Знамено Миру було підняте над планетою на борту орбітальної станції «Мир» і за 9 діб здійснило у Космосі 144 оберти навколо Землі. Символ Культури – Знамено Миру із різними експедиціями побувало на північному і південному географічних полюсах Землі, на вершині Евересту, а також було піднесене на найвищу точку України – гору Говерлу (2062 м). Цей захід було здійснено 4 квітня 1998 року співробітниками Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха.

  • Пакт Реріха

  • Інститут «Урусваті»

  • Центрально-Азіатська експедиція