Основна мета діяльності Центру

Діяльність Центру імені М. К. Реріха базується на концепції Культури, запропонованій всесвітньо відомим художником, археологом, мислителем і громадським діячем Миколою Костянтиновичем Реріхом. Згідно цієї концепції, Культура є шануванням Світла в усіх його проявах. Культура як триєдність мистецтва, науки і філософії базується на духовних скарбах кожного народу, кожної нації.

У Подільському культурно-просвітительському Центрі імені М. К. Реріха є такі напрями діяльності:

  • мистецько-просвітницький, який включає музейну, виставкову, бібліотечну, концертну, лекційну діяльність тощо;
  • науковий, у якому працюють три секції: медична, психологічна і педагогічна;
  • видавничий;
  • робота з дітьми та молоддю, що здійснюється в:
    • «Мистецькому просторі» Подільського культурно-просвітницького Центру імені М. К. Реріха;
    • Подільському молодіжному культурному об`єднанні «У майбутнє через Культуру»;
  • перевезення та відкриття виставок скульптур О. Леонова;
  • захист і збереження творчої спадщини сім’ї Реріхів та інших видатних діячів культури, а також об’єктів культурної спадщини Хмельниччини.

Така структуризація діяльності створює сприятливі умови для найбільш ефективного практичного застосування творчих сил співробітників. Кожен, хто бажає взяти посильну участь у загальній культурно-просвітительській діяльності, може вибрати той напрям, який найбільш близький йому за його особистісними та професійними інтересами і здібностями.

Мистецька і просвітницька діяльність

З 1993 року мистецько-просвітительський напрям діяльності Подільського культурно-просвітницького Центру імені М. К. Реріха очолює Тетяна Семенівна Косс.

Цей напрям включає: проведення мистецьких виставок, науково-популярних лекцій, круглих столів, бесід, концертів, літературно-музичних композицій, мистецьких вечорів і творчих зустрічей з митцями, науковцями, працівниками культури та освіти.

У 1993, 2000 та 2003 роках у місті Хмельницькому за ініціативи Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха відбулись виставки оригіналів картин М. К. Реріха із серії «Гімалаї», надані з фондів Міжнародного Центру-Музею імені М. К. Реріха. У 2003 році в експозиції були також представлені картини С. М. Реріха.

Створено низку пересувних тематичних виставок репродукцій картин М. К. Реріха і С. М. Реріха: «Русь свята», «Господом твоїм», «Гімалаї», «Пакт Реріха», «Православна культура у творчості М. К. Реріха».

До 160-річчя «Кобзаря» у співпраці з Хмельницьким товариством української мови імені Т. Г. Шевчнка «Просвіта» створено виставку репродукцій картин Т. Г. Шевченка.

Пересувні виставки репродукцій картин працювали в бібліотеках, навчальних закладах і лікарнях міст Хмельницького, Вінниці та Літина, в Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, в Хмельницькій обласній філармонії, в центральному районному будинку культури міста Дунаївці Хмельницької області, у студентській науково-філософській бібліотеці Національного університету «Львівська політехніка» (м. Львів).

Хмельничани та гості міста мали можливість відвідати виставки і познайомитися з роботами українських і зарубіжних художників: Олега Висоцького з Естонії (2004 р.), Лоли Лонлі з міста Миколаєва (2007 р.), юної талановитої полтавської художниці Саші Путрі та її батька Євгена Путрі (2010 р.), Лариси Захарчук-Дементьєвої з міста Харкова (2014 р.),; народних майстрів Петриківського розпису з Дніпропетровщини (2008–2009, 2012 рр.) та Самчиківського розпису із села Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області (2009 р.), а також хмельницьких митців: Народного художника України Миколи Мазура та Оксани Мазур (2007 р.), Володимира Под’япольського (2004 р.), Леоніда Шерстенюка (2006 р.), Івана та Сергія Юркових (2007 р.), Олександра Франка (2010 р.), Святослава Франка (2015 р.).

Окремо варто згадати виставки художніх фоторобіт академіка Л. В. Шапошникової «Маршрутом Майстра» (2007 р.), хмельницької фотохудожниці А. В. Снігур (2009 р.), виставки фоторобіт «Шлях до Кайласа» Сергія Балалаєва, Галини Котовської, Олександра Титова, Володимира Мельника (2018), а також виставки творчих робіт київського скульптора, члена Національної спілки художників України Олексія Леонова (2011–2012, 2013–2014, 2015–2016, 2017–2018, 2019–2020 ,2021-2023 рр.).

З 1999 до 2010 року під керівництвом Т. Г. Пасічник у Подільському культурно-просвітительському Центрі імені М. К. Реріха працював камерний ансамбль «Пастораль», а з 2010 до 2014 року – камерний ансамбль «Лада». У складі ансамблю були викладачі музичного училища та музичних шкіл Хмельницького, талановита молодь.

У 2001 році в Подільському культурно-просвітительському Центрі імені М. К. Реріха розпочала свою роботу театр-студія «Живе слово» під керівництвом актора і режисера монотеатру «Голос» С. М. Трояновського. З 2011 до 2015 року її очолював режисер Я. В. Дмитрик.

Незабутніми і завжди яскравими є враження від урочистих вечорів і концертних програм до визначних пам’ятних дат і святкових подій, що відбуваються у приміщеннях музею-бібліотеки «Світова Культура» і «Мистецького простору» Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха та Хмельницької обласної філармонії за участю провідних музикантів і мистецьких колективів Хмельницької області.

Зокрема, в урочистих заходах Подільського культурно-просвітницького Центру імені М. К. Реріха неодноразово брали участь: Хмельницький академічний муніципальний камерний хор (художній керівник і головний диригент – заслужений діяч мистецтв України – Ігор Цмур), камерний оркестр Хмельницької обласної філармонії (художній керівник і головний диригент – Тарас Мартиник), квінтет «Мikst», квінтет «Perfetto», тріо бандуристок «Мереживо», ансамбль «Флаутандо» Хмельницької обласної філармонії, музичні колективи Хмельницького музичного училища імені Владислава Заремби і музичної школи № 1, ансамбль «Пастораль» Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха (художній керівник – Тамара Пасічник)», естрадно-хоровий колектив «Проскурівський модерн» Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії (керівник – Л. Будім); народна артистка України Марія Ясіновська, заслужені артисти України: Валентина Щур, Наталія Молдован, Микола Довгальов, Фатіма Чергіндзія, Оксана Цмур, лауреати міжнародних конкурсів: Ольга Абакумова, Тарас Малик, Ольга Малик, Степан Дробіт.

У Подільському культурно-просвітительському Центрі імені М. К. Реріха успішно працює лекторій, у якому хмельничанам і гостям міста пропонуються просвітницькі лекції з різноманітних мистецьких, наукових і філософських тем, а також з питань охорони здоров’я. У роботі лекторію беруть участь, зокрема, викладачі Хмельницького національного університету, Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, відомі лікарі міста Хмельницького.

Більшість культурно-просвітницьких заходів, проведених за 35 років існування Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха стали результатом співпраці з іншими культурними та громадськими організаціями, вищими навчальними закладами та адміністративними управліннями міста і області.

“Мистецький простір”
Подільського культурно-просвітницького центру імені М.К. Реріха

24 вересня 2016 року був відкритий «Мистецький простір» Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха. Меценатами його будівництва виступили засновники ПП «Баварія Захід» Роман Володимирович та Діана Георгіївна Гайдуки. «Мистецький простір» – це новий культурний осередок, мета якого залучати дітей і молодь міста до високого мистецтва, до творчості, пропагуючи українську та світову культуру. Це не просто сучасний простір, створений для наповнення мистецтвом, це духовний простір, у якому відбуваються концерти, лекції, вистави, майстер-класи, виставки творчих робіт. Девізом роботи «Мистецького простору» є вислів С. М. Реріха «Хай прагнення до прекрасного буде нашою повсякденною молитвою. Пошуки краси – це те що зблизить людей і врятує світ».

Сучасна нова триповерхова споруда «Мистецького простору» обладнана за усіма вимогами до високоякісного творчого навчання. Вона містить клас живопису,  концертно-виставкову залу, в якій представлені зразки високого художнього мистецтва – репродукції картин Миколи та Святослава Реріхів. Також у приміщенні «Мистецького простору» знаходиться  унікальна виставка творчих робіт члена Національної спілки художників України київського скульптора Олексія Леонова.

У «Мистецькому просторі» Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха працюють:

  • театральна студія «Світлячки»,
  • художня студія «MPROSTIR».

В  цих студіях є злагоджені колективи, в яких плідно співпрацюють і діти, і батьки, і педагоги. Заняття в дитячих творчих студіях побудовані на засадах гуманної педагогіки, на особистісно-орієнтованому підході до дитини з утвердженням її в ролі активного, свідомого, рівноправного учасника навчально-виховного процесу, в якому її особистість розвивається з урахуванням індивідуальних здібностей. Адже, як стверджує засновник гуманної педагогіки Ш. О. Амонашвілі: «Зігріті учительською любов’ю душі дітей обов’язково розкриються своїми найкращими пелюстками».

Театральна студія “Світлячки”

Театральна студія «Світлячки» розпочала свою роботу ще сімнадцять років тому під керівництвом талановитого педагога, Учителя Гуманної Педагогіки Н. М. Кошуцької при ПКПЦ імені М.К. Реріха, а з 2016 року студія працює на базі «Мистецького простору».  Театральна гра, як засіб навчання і виховання, допомагає розвивати уяву і фантазію підростаючого покоління.

Студія «Світлячки» неодноразово гідно представляла свої роботи на регіональних театральних фестивалях-конкурсах, на яких вихованці студії займали призові місця.

Для студії був створений проект «Подаруй дітям казку». В рамках цього проекту вихованці студії зі своїми виставами виступали в дитячих будинках Хмельницької області.

У 2017 році «Мистецьким простором» Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха був заснований Фестиваль дитячих театральних колективів «Театральна мозаїка», який відбувається кожні два роки. Мета фестивалю – виявлення та підтримка талановитої творчої молоді, залучення її до цінностей культури і мистецтва України і світу, підтримка розвитку дитячих аматорських театральних колективів.

Художня студія “MPROSTIR”

З  2016 року працює художня студія «MPROSTIR». Першим керівником студії  був  талановитий художник, випускник і викладач Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури (НАОМА)  Г. О. Франко.

Художня студія  має дві вікові групи: молодшу (з 6 до 10 років) і старшу (з 10 до 14 років).

З 2018 року керівником студії є І. С. Бочуля – талановитий педагог, учитель вищої категорії, учитель історії мистецтв та образотворчого мистецтва.

Навчання в дружньому колективі художньої студії допомагає розвинути техніку живопису різними стилями, вміння будувати форму і колір предметів зображення. Допомагає розкрити і розвинути творчі здібності вихованців, їх фантазію, вміння створювати самостійні композиції, сформувати у дітей асоціативне і абстрактне мислення.

Для підтримки та розвитку дитячої художньої творчості, в якій відображається космічний світогляд дитини, «Мистецький простір» Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха у 2018 році започаткував щорічний обласний конкурс дитячого малюнка «Ми – діти Космосу».

Мета Конкурсу: звернути увагу на духовний світ дітей, на їх уяву про  людину та Космос, на взаємозв’язок людини і Всесвіту.

Дитячий телевізійний проєкт “Сонячна академія”

5 вересня 2018 року на базі студій «Мистецького простору» був створений дитячий телевізійний проєкт «Сонячна академія», метою якого є: залучення дітей та молоді до синтезу різних видів мистецтв – образотворчого і театрального мистецтва, мистецтва танцю, співу та кіно, до високої творчості  для розкриття внутрішнього потенціалу особистості через розвиток почуття прекрасного засобами мистецтва. У цьому проекті створено вже одинадцять короткометражних фільмів для дітей та написані авторські текст і музика пісні-візитки проекту.

Пересувні виставки скульптур Олексія Леонова

Починаючи з 2015 року Подільський культурно-просвітительський Центрі імені М. К. Реріха започаткував мистецький проект «За покликом серця» робіт члена Національної спілки художників України,  заслуженого художника України скульптора Олексія Леонова.

Організаторами цього мистецького проекту є: Подільський культурно-просвітительський Центр імені М. К. Реріха; Всеукраїнська культурно-освітня асоціація Гуманної Педагогіки; ПП «Баварія–Захід».

Виставки Олексія Леонова за цей період були організовані у таких містах, як: Київ, Житомир, Хмельницький, Вінниця, Чернівці, Івано-Франківськ, Львів, Волочиськ (Хмельницької області), Вознесенськ (Миколаївської області), Глобино (Полтавської області), Винники (Львівської області), Горішні Плавні (Полтавської області), Канів (Черкаської області), Конотоп (Сумської обл.), Лебедин (Сумської обл.), Путивль (Сумської обл., )Кременчук (Полтавської області), Маріуполь, Одеса, Дніпро, Камянське (Дніпропетровської обл.),Черкаси, Кропивницький, Прага (Чехія), Грудзьондзь (Польща), Шяуляй (Литва),Вілкавішкес (Литва), Древерне (Литва),Клайпеда (Литва),Лукшей (Литва),Вілкішкі (Литва), Рига (Латвія), Вейцебалга (Латвія) та ін.

Постійно діюча виставка скульптур О. Леонова знаходиться в «Мистецькому просторі» Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха. Щороку експозиція оновлюється.

Цей проект дійсно від самого задуму до його здійснення проходить за покликом серця, а точніше багатьох сердець. Завдяки йому дуже багато людей змогли познайомитись із творчістю унікального українського митця. Варто зазначити, що відкриття виставок скульптур О. Леонова у музеях, культурних центрах, бібліотеках, навчальних закладах, картинних галереях стають великою культурною подією того чи іншого міста.

Натхненником цього мистецького проекту виступила директор «Мистецького простору» Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха , Лицар Гуманної Педагогіки Гайдук Д. Г.

Мистецтво скульптора Олексія Леонова в наш неспокійний час несе особливо необхідну енергію гармонії та миру. Весь його творчий шлях присвячений втіленню у скульптурну форму вищих духовних устремлінь. Пам’ятники скульптора встановлені на всіх континентах планети і реалізують місію об’єднати людство навколо вічних цінностей: любові, мудрості та духовності. Творчість скульптора Олексія Леонова вражає обсягом робіт і всесвітнім масштабом охоплених тем і образів.

Скульптор володіє особливим талантом проникати в потаємний світ геніїв, святих і передавати в скульптурі сокровенну, невимовну духовну суть особистості. Олексій Леонов, закоханий у творчість, багато працює, його виставки практично не припиняються, і зараз проходять шість персональних виставок в Україні та одна за кордоном.

Та, напевне, найголовніший подарунок Леонов залишає у серцях людей, які особисто змогли відвідати виставку скульптора. Адже після огляду експозиції та екскурсії люди виходять наче окрилені новими ідеями та світлими образами, які випромінюють скульптури майстра. Цінності християнства та мудрість Сходу, відомі жіночі образи та діти нової свідомості, видатні вчені, поети, релігійні діячі та державотворці, філософи і великі гуманісти, – ці образи розкриває у своїй творчості Олексій.

Виставки Олексія Леонова можна повноправно назвати «пам’яткою про головне», про те, заради чого кожен із нас народився на землі, що поєднує всіх нас, незалежно від місця і часу, вірувань і вподобань. Цим головним є вічні моральні цінності, на яких впевнено можна будувати своє життя, і які так сьогодні потрібні нашому суспільству.

Наукова і видавнича діяльність

У науковому відділі Центру імені М. К. Реріха зараз працюють п’ять кандидатів наук за різними науковими спеціальностями. Очолює цей відділ кандидат біологічних наук Людмила  Григорівна Васил’євих.

У березні 1993 року в Центрі ім. М. К. Реріха розпочала свою роботу медична група. Першим її керівником була Хлудок Олена Андріїївна. З січня 1995 року керівником групи є Васил’євих Людмила Григорівна.

У різні роки, у складі медичної групи працювали понад 30 членів. Більше половини із них є медичними працівниками різних медичних закладів.

У травні 1993 року була прочитана перша лекція «Жива Етика і медицина», у приміщенні Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва.

У 1993–1996 роках були прочитані лекції у медичних та освітніх закладах (Хмельницькому обласному онкологічному диспансері, Хмельницькій обласній лікарні, Хмельницькому факультеті удосконалення лікарів, Хмельницькій обласній дитячій лікарні, професійно-технічному училищі № 16, професійно-технічному училищі № 11, професійно-технічному училищі № 8, Хмельницькому медичному училищі) на теми: «М. К. Реріх видатний громадський діяч», «Вчення Живої Етики», «Космічні закони», «Медицина і Жива Етика».

На засіданнях медичної групи регулярно обговорювались питання, пов’язані з медициною і Живою Етикою. Також проводилися публічні лекції та круглі столи.

Основні теми, які висвітлювалися та обговорювалися на засіданнях медичної групи, публічних лекціях та круглих столах: «Гіппократ», «Парацельс», «Окультна анатомія», «Аура та її будова», «Біоенергетика людини», «Енергетичні центри людини», «Питання харчування у Живій Етиці», «Лікувальне голодування», «Діти та здоров’я», «Сон та сновидіння», «Поняття прани та її значення для організму», «Причини хвороб», «Психічна енергія», «Лікування думкою, психічною енергією, енергією серця, спілкуванням з Вищим Світом у світлі Вчення Живої Етики», «Кристал імперила та його біохімічні аналоги», «Вплив солей літію на організм людини», «Речовина психічної енергії», «Відкладання психічної енергії», «Кристал психічної енергії».

2 жовтня 1994 року працювала медична секція на конференції. Л. Г. Васил’євих представила доповідь «Медичні питання у творчості М. К. Реріха».

У 1997 році співробітниця медичної групи Т. В. Самойлова виступила на телебаченні у передачі «Тиша серця», а також зробила доповідь на конференції у товаристві Г. С. Сковороди.

У лютому 2000 року члени медичної групи Л. Г. Васил’євих, В. К. Гаврилькевич, І. О. Ерметов брали участь у міжнародному семінарі. Теми доповідей: «Біохімічні кореляти імперилу та психічної енергії в організмі людини», «Літій: філософські та біохімічні аспекти».В подальшому медична група була реорганізована в медичну секцію наукового відділу ПКПЦ імені М. К. Реріха.

На теперішній час наукові пошуки здійснюються за трьома основними напрямами: педагогіка, психологія, медицина.

Проведено низку регіональних і міжнародних науково-практичних конференцій, на яких було представлено напрацювання співробітників наукового відділу:

  1. Подільська науково-практична конференція «На порозі Нової Епохи», присвячена 120-річчю з дня народження М. К. Реріха і 90-річчю з дня народження С. М. Реріха (1994 р.);
  2. Міжнародна науково-практична конференція з педагогіки «Людина майбутнього – ідеали і реалії» (1996 р.);
  3. Республіканська науково-практична конференція «Сила народу – в його духовності», присвячена 275-річчю з дня народження українського філософа-гуманіста і просвітителя XVIII століття Г. С. Сковороди (1997 р.);
  4. Міжнародна науково-практична конференція «Духовно-психологічні аспекти медицини майбутнього» (2000 р.);
  5. Всеукраїнська науково-практична конференція «Педагогіка та психологія в контексті гуманізації освіти» (2007 р.).

Також результати наукових досліджень оприлюднюються на інших наукових конференціях, семінарах і педагогічних читаннях, публікуються в наукових статтях у різних українських і зарубіжних наукових виданнях.

Подільський культурно-просвітницький Центр ім. М. К. Реріха є співорганізатором регулярних всеукраїнських і обласних наукових заходів:

  • Всеукраїнських Читань з Гуманної Педагогіки, які відбуваються за сприяння Міністерства освіти і науки України в приміщенні Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова (м. Київ): «Виховуватися в моральному кліматі пам’яті» (21–22 листопада 2015 р.), «Полюбіть майбутнє – крила виростуть!» (15–16 жовтня 2016 р.), «Сім’я – лоно культури людства» (16-17 грудня 2017 р.), «Чисті думки творять дива» (24-25 листопада 2018 р., ці Читання були присвячені 100-річчю з дня народження Василя Олександровича Сухомлинського), «Добра воля – найдорожча перемога» (26-27 жовтня 2019 р.);
  • Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання теорії та практики психолого-педагогічної підготовки майбутніх фахівців», яка уже вісім років поспіль щовесни проводиться на базі Хмельницького національного університету за ініціативи кафедри психології та педагогіки;
  • Всеукраїнського семінару-практикуму з особистісно зорієнтованого навчання на засадах гуманної педагогіки, який, починаючи з 2019 року, проводиться на базі Хмельницької загальноосвітньої школи № 22 імені Олега Ольжича: «Поспішайте, діти! Будемо учитись літати!» (25-26 січня 2018 р.), «Урок як акумулятор життя дитини» (31 січня – 1 лютого 2020 р.);
  • Хмельницьких обласних читань з Гуманної Педагогіки, які відбуваються за ініціативою Центру імені М. К. Реріха на базі Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти: «Полюбіть майбутнє – крила виростуть!» (21 вересня 2016 р.), «Чисті думки дива творять» (27 вересня 2018 р.).
  • П’ятнадцяті Всеукраїнські Читання з Гуманної Педагогіки за темою: «Як любити дітей» на базі Подільського культурно-просвітницького центру імені М. К. Реріха м. Хмельницький, (15 травня 2021р.)
  • Шістнадцяті Всеукраїнські Читання з Гуманної Педагогіки за темою: «Світло Перемоги» на базі Подільського культурно-просвітницького центру імені М. К. Реріха м. Хмельницький, (21 січня 2023р.)
  • Сімнадцяті Всеукраїнські Читання з Гуманної Педагогіки за темою: «Духовне життя вчителя» на базі Подільського культурно-просвітницького центру імені М. К. Реріха м. Хмельницький, (5-6 січня 2024р.)

Завдяки ініціативі Центру імені М. К. Реріха у м. Хмельницькому організовано три освітні авторські семінари академіка, іноземного члена Національної академії педагогічних наук України, професора, доктора психологічних наук Шалви Олександровича Амонашвілі та академіка, доктора педагогічних наук, професора Валерії Гівіївни Ніорадзе (2002, 2007, 2010 рр.). У 2013 році організовано два авторські семінари Ш. О. Амонашвілі та один авторський семінар доктора психологічних наук, директора дитячої художньої студії й дитячого садка «Басті Бубу» Паати Шалвовича Амонашвілі (м. Тбілісі, Грузія).

Одразу після першого авторського семінару Ш. О. Амонашвілі 29 квітня 2002 року при Центрі імені М. К. Реріха було створено Лабораторію Гуманної Педагогіки, яку очолив С. Л. Крук.

17 жовтня 2009 року створене Всеукраїнське громадське об’єднання «Всеукраїнська культурно-освітня асоціація Гуманної Педагогіки» (зареєстроване Міністерством юстиції України наказом № 534/5 від 18 березня 2010 р., свідоцтво № 3302), а С. Л. Крука обрано президентом цієї організації. На базі Лабораторії Гуманної Педагогіки Центру імені  М. К. Реріха створено Хмельницький обласний центр Гуманної Педагогіки Всеукраїнського громадського об’єднання «Всеукраїнська культурно-освітня асоціація Гуманної Педагогіки».  Його очолив кандидат психологічних наук, доцент, доцент кафедри педагогіки та психології ХНУ – Гаврилькевич В. К.

У 2014 розпочато дослідно-експериментальну роботу з гуманної педагогіки на базі Хмельницької середньої загальноосвітньої школи № 22 імені Олега Ольжича, яка розрахована на 2015–2025 роки і затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 17 січня 2015 року № 22. Згодом до цієї роботи долучились школи багатьох інших міст України. На теперішній час у цій дослідно-експериментальній роботі беруть участь 18 закладів середньої освіти різних регіонів України.

У 2015 році розпочато дослідно-експериментальну роботу «Психолого-педагогічне забезпечення особистісно орієнтованої освіти на засадах гуманної педагогіки в дошкільному навчальному закладі» (заплановану на період 2015–2020 роки і затверджену наказом Міністерства освіти і науки України від 29 лютого 2016 року № 190). У ній беруть участь 14 закладів дошкільної освіти різних регіонів України.

С. Л. Крук є ініціатором і безпосереднім керівником цих всеукраїнських дослідно-експериментальних проєктів. Для здійснення зазначених вище дослідно-експериментальних робіт співробітники Подільського культурно-просвітительського Центу імені М. К. Реріха (В. К. Гаврилькевич і С. Л. Крук) розробили теоретичну модель психолого-педагогічного забезпечення особистісно-орієнтованої освіти на засадах гуманної педагогіки, а також критерії, показники і методи дослідження ефективності практичного впровадження цієї теоретичної моделі. Для всіх учасників дослідно-експериментальних робіт і інших закладів освіти, зацікавлених у практичному впровадженні гуманної педагогіки, протягом кожного року проводяться лекції, семінари, тренінги, майстер-класи за участю співробітників Центру імені М. К. Реріха (С. Л. Крука, І. О. Ерметова, В. К. Гаврилькевича, Л. О. Подкоритової).

За значний внесок у розвиток і практичне втілення ідей гуманної педагогіки Міжнародне громадське журі присвоїло почесне звання «Лицар Гуманної Педагогіки» та вручило золотий значок «Серце і лебідь» чотирьом співробітникам Центру імені М. К. Реріха: С. Л. Круку, В. К. Гаврилькевичу, І. О. Ерметову та Д. Г. Гайдук., а у 2021 році С.Л. Круку Міжнародне громадське  журі присвоїло почесне звання з врученням ордену : «Герой Духу».

Видавнича діяльність

Співробітники наукового відділу здійснюють переклад українською мовою книг з гуманної педагогіки і беруть участь у видавничій діяльності. Ними укладено та видано книги:

  • «Жінки в історії людства» (2004 р.),
  • «Учитель» (2014 р.),
  • «Учитель, вкажи шлях краси Духу!» (2015 р.),
  • «Психічна енергія» (частина перша, 2015 р.; частина друга, 2016 р.; частина третя, 2018 р.),
  • «Полюбіть майбутнє – крила виростуть!» (2017 р.),
  • «Думка і мислення: Вчення Живої Етики про думку, мислення і передачу думки» (2017 р.),
  • «Сім’я – лоно людської культури» (2017 р.),
  • «Добра воля – найдорожча перемога» (2019 р.),
  • «Свідомість: Вчення Живої Етики про свідомість» (2020р.),
  • «Терпіння, спокійність, рівновага» (2021р.),
  • «Любов,Краса,Радість» (2023р.).

Перекладено українською мовою і видано 11 книг Ш. О. Амонашвілі:

  • «Школа Життя: трактат про початковий ступінь освіти, заснованої на принципах гуманно-особистісної педагогіки», 2002 р.;
  • «Без Серця що зрозуміємо?», 2006 р.;
  • «Посмішко моя, де ти?», 2007 р.;
  • «Істина школи», 2007 р.;
  • «Сповідь батька синові», 2009 р.;
  • «Поспішайте, діти, будемо вчитися літати!», 2010 р.;
  • «Як любити дітей (досвід самоаналізу)», 2011 р.;
  • «Чому не прожити нам життя героями духу?», 2012 р.;
  • «У «чаші» Дитини сяє зародок зерна Культури», 2012 р.;
  • «Лицар Гуманної Педагогіки. Скринька Честі та Служіння», 2013 р.;
  • «Кожний для мене учитель», 2014 р.),
  • «Маніфест гуманної педагогіки» (2011, 2014 р.) і «Кодекс честі та служіння учителя» (2014 р.),
  • книгу І. Стульпінене «Фізика мовою Серця: додаток до курсу фізики середньої школи для духовно-морального виховання» (2008 р.),
  • книгу О. П. Блаватської «Перлини Сходу. Річне коло щоденної медитації» (2019 р.).

«Маніфест гуманної педагогіки» перекладено і видано також англійською мовою (2011 р.).

Здійснено редакційно-видавничу підготовку:

  • збірників матеріалів міжнародних та всеукраїнських наукових конференцій і читань («Духовно-психологічні аспекти медицини майбутнього», 2000 р.; «Педагогіка і психологія в контексті гуманізації освіти», 2007 р.; «Справжнє виховання дитини – у вихованні самих себе», 2009 р.; «110 років від дня народження Ю. М. Реріха», 2013 р.; «Космічне мислення в сучасному світі», 2013 р.);
  • альбомів, каталогів і листівок з фотографіями робіт Члена Національної спілки художників України, заслуженого художника України київського скульптора Олексія Леонова («За покликом серця», 2012 р.; «Скульптура Олексія Леонова», 2017 р.; «Каталог скульптур Олексія Леонова», 2018 р.); «Альбом пам’ятників та проектів», 2019 р., «Дар Життя»,2021р.)

Подільське молодіжне об’єднання “У майбутнє через культуру”

4 квітня 1998 року спільно з Хмельницьким міськвиконкомом Центр ім. М. К. Реріха провів акцію сходження і підняття на найвищу точку України – гору Говерлу – Знамена Миру і прапора міста Хмельницького. Цей захід здійснено молодіжною групою співробітників Центру ім. М. К. Реріха в рамках Міжнародного «Маршу на захист культурних цінностей під Знаменом Миру», присвяченого 45-річчю підписання Гаазької конвенції.

28 листопада 1999 року молодіжна група Центру ім. М. К. Реріха була реорганізована в Подільське молодіжне культурне об’єднання «У майбутнє через Культуру». Його головною метою є різнобічний гармонійний розвиток молоді шляхом її залучення до світової та національної культури.

Подільське молодіжне культурне об’єднання «У майбутнє через Культуру» було зареєстроване 27 січня 2000 року. Його засновником і першим керівником став І. О. Ерметов. З 2006 до 2019 року об’єднання очолював Д. А. Монастирський, а з 2019 року його очолює І. М. Новокшонова.

Основна мета діяльності Об‘єднання – сприяння культурному і духовному розвитку молоді, розширення співробітництва, дружніх зв‘язків і контактів серед молоді у всіх соціально-суспільних сферах діяльності, сприяння розвитку творчого потенціалу особистості.

У 2004 році при Подільському молодіжному об’єднанні «У майбутнє через культуру» створений Центр культурного розвитку молоді міста Хмельницького. За минулі роки у ньому працювали і неодноразово брали активну участь у культурному житті міста Хмельницького мистецькі студії: художня, музична, дві театральні (дитяча і молодіжна), архітектурна і студія вишивки, а також студії англійської та польської мови.

Робота Подільського молодіжного об’єднання «У майбутнє через Культуру» була відзначена на державному рівні: премією Кабінету Міністрів України за внесок молоді у розбудову держави (2005 р.), яка була вручена І. О. Ерметову, та грантом Президента України для обдарованої молоді (2014 р.), який було надано Д. А. Монастирському для реалізації проекту «У майбутнє через культуру», спрямованого на збереження культурної спадщини Хмельницької області.

За ініціативи Подільського молодіжного культурного об’єднання «У майбутнє через Культуру» було упорядковано інформацію про культурні пам’ятки міста Хмельницького та видано збірку «Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє. Культурна спадщина та культурні осередки міста Хмельницького» (2006 р.).

Окремий проєкт молодіжних волонтерських трудових загонів «У майбутнє через культуру» реалізувався на базі Центру культурного розвитку молоді міста Хмельницького і стартував у 2012 році(автор і керівник проєкту – голова Подільського молодіжного культурного об’єднання «У майбутнє через Культуру» Денис Монастирський).

Метою проєкту стала організація у навчальних закладах області молодіжних волонтерських трудових загонів для відродження об’єктів культурної спадщини Хмельницької області.

Завдання проєкту

  1. залучити на волонтерських засадах студентів і школярів до збереження об’єктів культурної спадщини;
  2. допомогти заповідникам і місцевим громадам у благоустрої пам‘яток національного значення;
  3. сформувати позитивне ставлення молоді до культурної спадщини регіону та до необхідності її відродження і захисту;
  4. мотивувати місцеву громаду (в першу чергу місцеву молодь) до постійного догляду за пам’ятками.

За результатами 2012 року проєкт переміг у Національному конкурсі “Волонтер року 2012”.

За результатами 2013 року проєкт отримав грант Президента України для обдарованої молоді.

У 2014 році колектив Подільського молодіжного культурного об’єднання «У майбутнє через Культуру» був відзначений подякою та міською премією імені Михайла Якимовича Орловського у галузі історико-краєзнавчих досліджень.

Проект молодіжних волонтерських трудових загонів «У майбутнє через культуру» взяв під опіку 7 об’єктів національного значення Хмельницької області у таких населених пунктах, як:Меджибіж Летичівського району, Ізяслав, Антоніни Красилівського району, Самчики Старокостянтинівського району, Жванець Кам`янець-Подільського району, Зіньків Віньковецького району, Сатанів Городоцького району, Панівці Кам`янець-Подільського району.

Беручи участь у цьому проєкті, студенти, школярі, викладачі, представники громадських організацій відвідують унікальні пам’ятки Поділля, згуртовуються навколо ідеї відродження культурної спадщини та працюють на унікальних пам’ятках нашої історії та культури.

За період з 2012 по 2019 рік проект об’єднав понад 2000 студентів і представників громадськості з Хмельницького національного університету, Хмельницького університету управління та права, Хмельницького інституту МАУП, Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, курсантів Національної академії Державної прикордонної служби імені Богдана Хмельницького, учнів профтехучилищ області; учнів старших класів загальноосвітніх шкіл міста Хмельницького, співробітників Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха.

Співробітники Центру ім. М. К. Реріха залучаються до розробки державних програм у сфері освіти, культури, науки. Запрошуються для участі в міських, обласних та всеукраїнських культурних програмах у якості експертів та членів журі. Керівник Центру є членом ради по культурі та духовності при губернаторі Хмельницької області. 8 липня 2016 року на установчих зборах інститутів громадянського суспільства з формування нового складу Громадської ради при Міністерстві освіти і науки України С. Л. Крук обраний членом Громадської ради при Міністерстві освіти і науки України.

За активну культурно-просвітницьку діяльність співробітники Центру ім. М. К. Реріха неодноразово були відзначені почесними грамотами та подяками Хмельницької обласної державної адміністрації та Хмельницької міської ради. У 2007 році президента Подільського культурно-просвітительського Центру імені М. К. Реріха – С. Л. Крука – за сумлінну працю та високий професіоналізм нагородили Почесною грамотою Міністерства культури і туризму України та Центрального комітету профспілки працівників культури України, а у 2010 році Станіслав Леонідович став лауреатом Хмельницької міської премії імені Богдана Хмельницького в галузі історико-краєзнавчих досліджень, збереження культурного спадку за вагомі досягнення у розвитку історичного краєзнавства міста Хмельницького і Подільського краю.

На пройденому 35-річному шляху довелося також зазнати гірких утрат. Сьогодні немає з нами наших дорогих співробітників Олени Андріївни Хлудок, Юлії Володимирівни Вільчинської, Петра Пилиповича Корбута, Сергія Олександровича Нікуліна, Тетяни Аркадіївни Штокал, Вадима Олександровича Іолкіна, які зробили великий внесок у розвиток культурно-просвітницької діяльності Центру. Вони пішли в інший світ, але назавжди залишилися почесними членами нашої організації. Світла їм пам’ять.

За час існування Подільського культурно-просвітницького Центру імені  М. К. Реріха з його діяльністю ознайомилися тисячі хмельничан та гостей міста, серед них дуже багато молоді – це свідчить про те, що справа, розпочата 35 років тому, необхідна людям, необхідна для майбутнього. Зараз у часи великої війни та масивних руйнувань культурних пам’яток і освітніх установ в Україні як ніколи актуально звучать слова директора Канівського національного Шевченківського заповідника, члена ICOMOS (International Council on Monuments and Sites), неурядової дочірньої організації ЮНЕСКО, сказані ним на початку 2000-х років: 

«Ще 1914 року Микола Реріх відчув, що світ ось-ось має розколотися. Я думаю, ми знаходимося на аналогічному витку. Минулого року я був у Придністров’ї – це зовсім поряд, там нещодавно була війна. Знищувалися не тільки живі люди, але й культурні цінності. Ворожі сили насамперед винищували пам’ятки історії супротивників. Чотири роки тому ми почали відзначати Міжнародний день охорони пам’яток, хоча він тільки з минулого року ввійшов до календаря України – 18 квітня. Цей рух був започаткований саме Реріхом, Пактом його імені. Що потім кілька разів затверджувався на світовому рівні. Чудова ідея Миколи Реріха подібна до ідеї червоного хреста. Так, рятувати треба не тільки тіло людське, але й культуру людську. … Чотири роки тому ми говорили, що, очевидно, треба шити Знамена Миру, вони повинні бути – не дай Боже, якщо щось почнеться: нові Чечня, Придністров’я, Югославія. Скрізь нищать культурні пам’ятки. Тут я сьогодні представляю організацію ICOMOS – Міжнародну раду з питань пам’яток та визначних місць. … Я підштовхую до того, що ми маємо ще з такого боку глянути на Реріха. І навіть дещо зробити для того, аби у свідомості сучасників Реріх закріпився не тільки своєю філософією, мистецтвом, але й своїм болем за збереження культури, того, що робить нас людьми, народом зі своєю національною культурою»