Історія створення та розвитку Подільського культурно-просвітительського Центру імені МК Реріха
Подільський культурно-просвітницький Центр імені М. К. Реріха (далі за текстом – Центр імені М. К. Реріха) – це громадська організація, основною метою діяльності якої є сприяння моральному оновленню та розвитку суспільства на засадах культури.
Діяльність Центру імені М. К. Реріха базується на концепції Культури, запропонованій всесвітньо відомим художником, археологом, мислителем і громадським діячем Миколою Костянтиновичем Реріхом. Згідно цієї концепції, Культура є шануванням Світла в усіх його проявах. Культура як триєдність мистецтва, науки і філософії базується на духовних скарбах кожного народу, кожної нації.
Президентом ради Центру імені М. К. Реріха є Крук Станіслав Леонідович, кандидат педагогічних наук, доцент, Президент Всеукраїнської культурно-освітньої асоціації «Гуманна педагогіка», кавалер ордену : «Герой духу».
Культурно-просвітницька діяльність, яку нині успішно здійснює Центр імені М. К. Реріха, була розпочата у 1986 році. Ініціатором її став співробітник Хмельницького радіотехнічного заводу Станіслав Леонідович Крук. Він познайомився з творчою спадщиною сім’ї Реріхів під час перебування на батьківщині Реріхів у Ленінграді.
Повернувшись до Хмельницького, звернувся до керівництва Хмельницького радіотехнічного заводу, в Управління культури Хмельницької області та в Управління культури міста Хмельницького, де знайшов підтримку ідей Реріхів про збереження культурних цінностей та розвитку культури як основи процвітання суспільства.
Першими ентузіастами були декілька осіб, які почали активно вивчати творчу спадщину Реріхів, Олени Петрівни Блаватської, Григорія Савовича Сковороди, Свамі Вівекананди, Річарда Баха, Костянтина Едуардовича Ціолковського та інших філософів. Це устремління до знань і культурного розвитку пробудило потребу в широкій громадській культурно-просвітницькій діяльності. Народилася думка про створення в місті Хмельницькому відповідної громадської організації, в основу діяльності якої були б покладені ідеї Реріхів.
У 1989 році Станіслав Леонідович Крук зустрівся зі Святославом Миколайовичем Реріхом під час його приїзду з Індії до СРСР. С. М. Реріх підтримав думку С. Л. Крука про створення в Хмельницькому громадської культурно-просвітницької організації. Так, з благословення С. М. Реріха, у м. Хмельницькому було засноване Хмельницьке товариство «Реріх». Створення цієї громадської організації було затверджено рішенням Хмельницької обласної ради 3 квітня 1990 року.
Засновниками Хмельницького товариства «Реріх» стали:
Станіслав Леонідович Крук,
Юлія Володимирівна Вільчинська,
Леонід Харитонович Саварчук.
На той час С. Л. Крук і його однодумці у приміщенні Хмельницького обласного лялькового театру проводили просвітницькі лекції на різні філософські теми, займалися захистом культурної спадщини Подільського регіону (зокрема, надавали допомогу в реставрації Меджибізької фортеці та археологічних розкопках на її території), почали збирати колекцію книг культурно-духовної тематики для громадської бібліотеки. Її створенню посприяв директор Хмельницького радіотехнічного заводу Б. Кулігін, надавши кімнату в гуртожитку на вулиці Тернопільській, буд. 15. На базі цієї громадської бібліотеки почали працювати групи з вивчення Вчення Живої Етики.
У 1992 році С. Л. Крук і М. Є. Чайковський зустрілися із довіреною особою С. М. Реріха, директором Музею імені М. К. Реріха Людмилою Василівною Шапошниковою. Ця зустріч стала знаменною подією для Хмельницького товариства «Реріх» та його подальшого розвитку. Л. В. Шапошникова звернула увагу на те, що культурно-просвітницька діяльність громадської організації має базуватися на професіоналізмі. Це спонукало багатьох співробітників Хмельницького товариства «Реріх» до подальшого навчання: отримання відповідної другої вищої освіти, участі в освітніх семінарах, навчання в аспірантурі, захисту дисертацій тощо.
Поступово професіоналізм співробітників Хмельницького товариства «Реріх» зростав, культурно-просвітницька діяльність розширювалася. Мер міста Хмельницького Михайло Чекман запропонував Хмельницькому товариству «Реріх» облаштувати і взяти в оренду приміщення на другому поверсі магазину «Книжковий світ» на вулиці Подільській, буд. 25. На той час цю частину книжкового магазину щойно відбудували після того, як у 1994 році вона була зруйнована внаслідок автомобільної аварії.
У 1995 році Хмельницьке товариство «Реріх» у зв’язку з розширенням сфери діяльності було реорганізоване в Подільський культурно-просвітницький Центр імені М. К. Реріха і при ньому було створено музей-бібліотеку «Світова Культура».
Урочисте відкриття нового приміщення Центру імені М. К. Реріха та музею-бібліотеки «Світова Культура» відбулося 15 квітня 1995 року за участю мера міста Хмельницького М. Чекмана та широкої громадськості.
До цієї знаменної події за розпорядженням Л. В. Шапошникової було передано у музей-бібліотеку «Світова Культура» 18 книг і ксерокопії 6 документів, що належали сім’ї Реріхів. Ці реліквії стали потужним ядром фонду експонатів, представлених у постійно діючій експозиції музею-бібліотеки «Світова Культура».
У бібліотечному фонді зібрано понад 5 тисяч книг. Тут представлено філософський, науковий та художній творчий спадок Реріхів, О. П. Блаватської, їх учнів та послідовників. У фондах бібліотеки є також велика колекція книг, присвячених різним галузям мистецтва, науки (зокрема, фізики, біології, медицини, психології та педагогіки), західної та східної філософії, класичні тексти основних світових релігій, а також зібрання творів класиків української та зарубіжної художньої літератури.
Бібліотека Центру імені М. К. Реріха є поки що єдиною в Хмельницькій області, де відвідувачі мають можливість максимально повно ознайомитися з опублікованими працями Реріхів і нашої співвітчизниці О. П. Блаватської, а також із класичними текстами та сучасними дослідженнями східної філософії, з працями філософів-космістів і класиків гуманної педагогіки. У цій громадській бібліотеці представлені всі книги зазначеної тематики, що видавалися в СРСР до 1991 року, а також більшість книг, виданих після 1991 року на пострадянському просторі та інших країнах. Фонди бібліотеки регулярно поповнюються новими книгами, журналами та іншими виданнями з різних галузей культури.