7 червня 2012 року в Державному історико-культурному заповіднику «Меджибіж» відбулося вручення найавторитетнішої громадської премії Хмельниччини «СКАРБИ ЗЕМЛІ БОЛОХІВСЬКОЇ». Ініціаторами заснування регіональної премії є подільський письменник Броніслав Грищук та громадський і політичний діяч Віталій Олуйко.

Сьогодні до вручення премії долучились відомі на Хмельниччині громадські організації, в тому числі, одним з організаторів премії є Подільський культурно-просвітницький центр ім. М.К.Реріха.

Премія вручається лише за дійсний внесок у відродження, охорону та популяризацію культурної спадщини Подільсько-Волинського регіону.

Місце вручення премії щоразу змінюється. Цього року премія вручалась вже вшосте і місцем вручення було обрано славний Меджибіж.

За цей час премія стала невід’ємною складовою громадського руху по відродженню культурної спадщини Хмельницької області.

У рамках вручення премії «Скарби Землі Болохівської» відбулась презентація проекту «У майбутнє через культуру» щодо організації молодіжних трудових загонів для відродження об’єктів архітектурної культурної спадщини Хмельницької області (перші результати).

Шоста премія у 2012 році вручалась в двох номінаціях:

  1. лауреатом премії в номінації краєзнавство Подільсько-Волинськогорегіону став заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника «Меджибіж», старший науковий співробітник, кандидат історичних наук, лауреат обласної премії ім.Юхима СіцінськогоАнатолій Михайлович Трембіцький за подвижництво у збереженні та популяризації історико-культурної спадщини Подільсько-Волинського регіону та вагомий внесок у дослідження творчості Юхима Сіцінського.
  2. лауреатами премії в номінації література, присвячена історії та культурі Подільсько-Волинського регіону стали письменниця і громадський діяч,член Національної спілки письменників України, член Національної спілки журналістів України Оксана Петрівна Радушинська та директор Державного підприємтсва «Старокостянтинівська районна телерадіокомпанія», член Національної спілки журналістів України Сергій Петрович Грищук за популяризацію національної культури та підготовку до видання книги легенд, бувальщин та переповідок Подільсько-Волинського регіону «Легендами багатий край».

Окрім цього, оргкомітет премії за результатом моніторингу видань, виданих у 2011 році та присвячених історії та культурі Подільсько-Волинського регіону, прийняв рішення про вручення спеціальних ВІДЗНАК регіональної премії «Скарби землі Болохівської»:

1) вчитель біології Хмельницького міського колегіуму ім. В.Р. Козубняка, керівник гуртків юних зоологів Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, ентузіаст природничо-краєзнавчої справи Валентин Давидович Говорун та відповідальний секретарь редакції газети «Подільські вісті», член Національної спілки журналістів України, перший лауреат обласної премії імені Дмитра Прилюка за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики Олексій Олександрович Тимощук за дослідження та популяризацію природної спадщини Подільсько-Волинського регіону та підготовки до видання книг «Річки Хмельниччини» та «Птахи Хмельниччини».

У книзі «Річки Хмельниччини» в популярній формі розповідається про річки, струмки, які протікають по всій території області.

Річки розподілені на три частині: басейн Дніпра, басейн Південного Буга, басейн Дністра. Але йдеться у книзі лише про найбільші водні артерії, адже описати всі 3775 водотоків, які зафіксовані в області, неможливо. Доступний стиль подачі матеріалу автори поєднали з великою кількістю яскравих фотознімків з видами річок краю.

У 2009 вийшов науковий посібник «Птахи Хмельниччини». А все почалося з випуску цікавої книги «Риби, земноводні, плазуни Хмельниччини». Ці видання допомагають більше дізнатись про природне середовище Поділля, Полісся і спонукають до осмислення неповторності флори і фауни краю. Або просто спонукають запитати себе: «Куди тече річка?» і вдатися до пошуків відповіді.

2) відомий історик та краєзнавець Леонід Костянтинович Терещук та Катерина Леонідівна Терещук за дієве відродження та збереження культурної спадщини малої батьківщини та підготовку до видання книги «Коськів село і люди».

Автори зібрали воєдино багатий фактичний матеріал про своє село. Історію Коськова викладають ґрунтовно, бо знають її не лише з архівних даних, але й матеріалів археологічних розвідок та публікацій. І це дає їм право на власну думку та оцінку того, що відбувалося на даній території.

3) краєзнавець, етнограф, провідний науковий співробітник Державного історико-культурного заповідника “Межибіж”, лауреат обласних премій ім. Т. Шевченка та ім. Широцького Галина Кирилівна Медведчук за подвижництво у збереженні та популяризації етнокультурної спадщини Подільсько-Волинського регіону та підготовку до видання книги «Народна їжа подолян».

Книга висвітлює виробництво та заготівлю продуктів харчування на Поділлі, щоденні страви подолян, традиції посту на Хмельниччині, їжа у святах та обрядах тощо. Торкається автор і дослідження «їдла» подолян під час голодомору.

4) подільський поет та письменник Петро Іванович Староста за значний особистий внесок у відродження культурної спадщини подільського краю та поему «Стиск багряної опанчі» (спомин про Болохівську землю).

Петро Іванович Староста проживає зараз у Вінківцях. На заслужений відпочинок він пішов з посади заступника голови Віньковецької районної ради.

5)Віктор Опанасович Косаківський, Володимир Євгенович Козюк та В’ячеслав Степанович Шляховий за подвижництво у збереженні та популяризації етнокультурної спадщини Подільсько-Волинського регіону та підготовку до видання книги «Легенди з-над сивого Бужка», присвяченої селам Вереміївка, Заруддя, Митинці та Хотьківці Красилівського району.

Книга стала Результатом кропіткої дослідницької праці: п’яти наукових експедицій, до складу яких входило близько десяти вчених із Вінниці та Києва.
Із світлин перед читачем постають мальовничі краєвиди над тихоплинною рікою, пам’ятки археології, топоніміка, народна архітектура, ремесла та промисли, якими колись займалися селяни, старовинний одяг, звичаї і обряди, фольклор, що побутували свого часу у цій місцевості.

Авторами поданих до книги матеріалів є відомі українські вчені з Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Рильського Національної Академії наук України, викладачі Вінницького державного педагогічного університету імені Коцюбинського, фольклористи, музикознавці та місцеві краєзнавці.

Проведення вручення щорічної премії «Скарби землі Болохівської» у заповіднику «Меджибіж» додало особливої атмосфери, адже серед старовинних стін фортеці, серед етнографічних експонатів музею якось по-особливому сприймалась інформація про роботу науковців – педагогів, істориків, краєзнавців.

Відзначення дипломами та подяками кропіткої праці творчих особистостей – це своєрідна підтримка таких людей та їх надихання на подальшу роботу. Адже завжди приємно усвідомлювати, що робота, яку ти робиш, не тільки необхідна суспільству, а й викликає почуття вдячності у людей.

Приємно, що серед учасників заходу були також і студенти з Умані, які мали можливість відкрити для себе різноманітність напрямків у вивченні та дослідженні української культури. Присутні студенти з цікавістю сприйняли презентацію Проекту створення трудових загонів «У майбутнє через культуру», який почав діяти з травня 2012 року. Метою Проекту є допомога відродження архітектурної культурної спадщини Хмельницької області та ознайомлення молоді з «перлинами» нашого краю. Першим об’єктом обрано Меджибіж. Протягом одного місяця здійснено 5 трудових виїздів, у яких активну участь взяла студентська молодь м. Хмельницького. Даний проект показав, що співробітництво зі студентською молоддю є дуже плідним і корисним.

Доброзичливу атмосферу вручення Премії було перенесено і неофіційну частину, де усіх гостей пригостили смачною меджибізькою юшкою та розказали багато цікавих легенд та таємниць Меджибізької фортеці.

ДОВІДКА ПРО ПРЕМІЮ

Регіональна премія «Скарби землі Болохівської»

Регіональна премія «Скарби землі Болохівської» вручається за значний особистий внесок у відродження та розвиток культурної спадщини Поділля та Волині.

Лауреатами премії стали: професор Кам’янець-Подільського національного університету В.І. Якубовський, провідний науковий співробітник Хмельницького обласного краєзнавчого музею, к.і.н. С.М. Єсюнін, Голова Подільського молодіжного культурного об’єднання «У майбутнє через культуру», к.ю.н. Д.А. Монастирський, Голова Правління Хмельницького обласного осередку Спілки дизайнерів України Л.В. Коваленко, голова Правління Хмельницької обласної організації Національної спілки архітекторів України С.І. Козак, Генеральний директор Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» В.В. Фенцур, директор Хмельницького обласного літературного музею В.І. Горбатюк, старший науковий співробітник Державного історико-культурного заповідника «Самчики» О.М. Пажимський, директор Центру дослідження історії Поділля та Південно-східної Волині, д.і.н., професор Л.В. Баженов, український археолог, історик, д.і.н. І.С. Вінокур, поет, прозаїк М.А. Мачківський, директор ботанічного саду Хмельницького національного університету, к.біол.н. Л.П. Казімірова, письменник та журналіст П.І. Маліш, доцент кафедри історії України Кам’янець-Подільського національного університету, к.і.н. А.Б. Задорожнюк, голова Господарського суду Хмельницької області С.І. Крамар, голова релігійної громади Михайлівської церкви села Зіньків Віньковецького району М.Г. Токарчук.